Co víte o žárovkách ve svém automobilu?

Vyznat se v automobilu není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Zvládnout jeho ovládání na jedničku totiž ani zdaleka nespočívá jen v tom, jak umíte točit volantem a šlapat na brzdu a na plyn. Také byste měli vědět něco o technickém stavu svého automobilu, a o tom, jak jej v případě potřeby opravit. Jedině tak se můžete na silnicích pohybovat bezpečně, nevěříte?

pre-owned-2834486_640

Ani to, že svůj automobil svěříte čas od času na prohlídku a seřízení do servisu vám nezajistí, že vás cestou nepotká nehoda. Třeba jen ta nejmenší, jako je prasklá autožárovka.

Na první pohled se jedná o zcela zanedbatelný detail. Ale není, a to ani v situaci, kdy řídíte jen a pouze za bílého dne. I v takovém případě je vaší povinností zajistit, aby vaše vozidlo bylo řádně osvětleno. Navíc, nikdy nevíte, kdy se změní počasí – třeba už za dalším kopcem to může vypadat úplně jinak. Stačí prudká bouře a nedostatečné osvětlení vozidla se může stát příčinou vážné nehody.

sparkler-4629347_640

Proto platí, že jakmile zjistíte, že vám světla nefungují tak, jak řádně mají, musíte svítidlo okamžitě vyměnit za nové. Vždyť je povinností každého řidiče, mít náhradní autožárovku zařazenou ve své povinné výbavě. Nezbytné je proto vědět, která z nich kam patří.

Existuje hned několik základních typů svítidel. Třeba žárovky w5w patří do bočních a zadních světlometů. Do potkávacích a dálkových světlometů je třeba zajistit typ h7 nebo h4 podle typu vašeho vozidla. A samostatnou kapitolou jsou vnitřní kontrolky.

Když chcete mít jistotu, že se nezmýlíte, měli byste si vše ověřit v manuálu vašeho vozu. O jaký konkrétní typ se jedná, zjistíte také na patici stávající žárovky. Navíc, nejde pouze o její typ, ale také o to, jaké má napětí a příkon, svítivost, životnost, i další parametry.

To vše, a ještě mnohem víc, byste měli vědět, když chcete svůj vůz na cestách řídit bezpečně.