Jaké nevýhody má stálé cestování

Mnozí lidé touží být neustále na cestách, poznávat nové kraje a nové lidi. A je pravdou, že takovýto životní styl může být velmi vzrušující. Bohužel kromě pozitiv má i svá negativa, která si většina z nás na začátku neuvědomuje, avšak tím tvrději potom dopadnou. Tím hlavním, a také důvodem, proč takto nežije více lidí, je finanční náročnost. Cestování není zrovna levné, zvláště pokud chceme jezdit do zahraničí. Zvláště v dnešní době má jen málokdo dostatečně vysoký příjem a navíc i takové zaměstnání, které tento životní styl umožňuje.

 

neustálé cestování je psychicky náročné

 

Dále je zde chybějící pocit domova. Jistě, lidé jsou původně nomádští tvorové, avšak vždy se stěhovala celá tlupa najednou. Stěhováním tedy nikdo nepřišel o společenské vazby, které život ve společenství přináší.

 

Dnes je tomu jinak. Pokud neustále cestujeme, nevytváříme si žádné vazby, ať už na místo, nebo na lidi. To pak znamená, že se musíme kompletně postarat sami o sebe. To se může zdát samozřejmé, avšak je potřeba si uvědomit, že běžný člověk může v případě potřeby spoléhat na pomoc rodiny či přátel, což je nemožné, pokud jste od nich tisíce kilometrů daleko.

 

ve dvou se cestuje lépe

 

S tím souvisí i pocit domova jako místa, kde si můžeme odpočinout a zapomenout na každodenní starosti. Na cestách jsme v neustálém, i když mírném, stresu, ať už pozitivním či negativním. A ten se při dlouhodobém působení negativně projeví na našem zdraví.

 

Ukazuje se tedy, že tento životní styl není až tak skvělý, jak by se některým lidem mohlo jevit. Samozřejmě na poznávání nových míst není nic špatného, jen je potřeba vše provádět s mírou. Tak budeme mít nejen nové zážitky, ale také potřebný klid na to, abychom je dokázali zpracovat, což je stejně tak důležité.

 

Nesmíme zapomenout, že mít domov, kam se můžeme vrátit a kde na nás budou s radostí čekat, je rovněž důležité. Svou rodinu a přátele bychom tedy v žádném případě neměli kvůli našim cestám zanedbávat.