Proč se neděsit při úniku vody v domácnosti

Lidé, kteří nikdy neprožili únik vody Kanalizace instalatéři v bytě nebo v rodinném domě možná ani neví, jak by reagovali, kdyby k tomu v jejich případě došlo. Některé z nich by zachvátila panika, jiní by se snažili ihned sami nalézt místo úniku, pochopitelně vizuálně, takže by začali oklepávat omítku a byt se proměnil ve staveniště, a někteří by ze zoufalství odešli do hospody nebo by si domů alespoň donesli láhev koňaku.

kleště sikovky

Dobře chápeme, že to není zrovna záviděníhodná situace, ale přece jen se vás budeme snažit zklidnit. Klid a rozvaha je totiž to jediné, co skutečně zabírá. Jak si počínat, abyste situaci zvládli, jak se říká, na výbornou?

Uložte si číslo na instalatéry ještě před havárií – kdo je prozíravý, ukládá si telefonické kontakty včas, ještě předtím, než se něco doma přihodí. Pak totiž stačí pouze zvednout pomyslné sluchátko a v poklidu volat havarijní servis. Neztrácíte tím čas a soustředíte se přímo na problém.

vodovodní baterie

Žádnou omítku neoklepávejte – rozhodně se nepouštějte do těchto dobrodružství, bude to nejen zbytečné, ale i náročné zejména na psychiku. Vyčkejte v poklidu příjezdu instalatérů a možná, že budete překvapeni, že se žádná omítka oklepávat nebude ani poté. Instalatéři nepoužívají čistě vizuální model hledání úniku vody, provádí se to formovacím plynem a poslechovými tyčemi Hykron a omítka se odstraňuje až poté, co se defekt nalezne. To už však bude jen v místě samotné závady, zde se odkryje jen malý kousek zdiva a náprava problému proběhne velmi rychle a bez zbytečného nepořádku ze stavebních sutin.

Uzavřete hlavní uzávěr vody a vypněte přívod elektřiny – na co nesmíte zapomenout, je uzavřít uzávěr vody a zejména hlavní jistič pro napájení objektu elektrickým proudem. Bude to pojistka před možným vážným úrazem, načež jistič opět zapnete až ve chvíli, kdy se ujistíte po odstranění závady, že nedošlo k průniku vody do elektroinstalace. Někdy se vyplatí volat na tuto závadu i elektrikáře, aby situaci pro jistotu prověřil.