Proč se ve městech neprování sekání trávy častěji

Život ve městě má své výhody i nevýhody. Faktem však je, že jakkoliv se nám zdá město kompletně zastavěné, není tomu tak. Nalezneme zde často až překvapivý počet ploch zeleně, a to nejen v parcích. Tato je pak obvykle pod správou města. A jednou z povinností, které má, je sekání trávy https://seceni-mulcovani.cz/sekani-travy.

To však je důsledkem častých sporů, především v dnešní době velkých veder. Mnozí lidé totiž mají pocit, že intervaly mezi jednotlivými sečeními jsou příliš dlouhé, a tráva za tu dobu značně vyroste. A to je bezesporu pravda.

v létě města nechávají vyšší trávu

Asi není třeba říkat, proč něco takového může vadit. V první řadě to nevypadá nijak hezky, a navíc se tam mohou prakticky ztratit například malí pejsci. Také to znamená vyšší počet hmyzu a především parazitů, jako jsou zejména klíšťata. Ta mohou představovat zdravotní riziko nejen pro domácí mazlíčky, ale také pro člověka.

Nabízí se tedy otázka, proč vlastně města nenechávají v létě sekat trávu častěji. Odpověď vás možná překvapí. Není to totiž až tak o penězích, jako spíše o přírodě. Vyšší tráva totiž lépe zadržuje vodu, které je právě v období letních veder nedostatek. Tu pak využívají například i stromy a díky ní se tyto plochy nezmění ve vyprahlou pustinu.

sekačka při práci

Samozřejmě, bylo by možné zařídit zalévání, avšak to by bylo ekonomicky i logistiky značně náročné. A je pravdou, že rozpočet prakticky všech obcí je v podstatě napjat k prasknutí. Je to koneckonců také jeden z důvodů, proč méně časté sekání také uvítaly – znamená to nižší náklady a úsporu peněz, které lze následně použít na něco jiného.

Je tedy pravdou, že tento postup má své jasné nevýhody. Avšak mnohdy opomíjíme právě výhody, neboť tyto nejsou příliš viditelné. Přitom právě díky nim je ve městech přeci jen o něco zdravější prostředí. A to je něco, o co by mělo jít nám všem. Zdraví totiž máme jen jedno, a nikdo nám jej nevrátí.