Kutilové


Tak to v životě chodí. Někdo má, jiný zase ne. Přesto by skoro každý muž měl rád svou dílničku s nářadím a spoustou dalších maličkostí. Jenže nemá, a tak se dělá všechno jen tak na koleně. V dílně má všechno své místo, tamhle jsou hřebíky, tam nýty a tuhle zase vruty. A samozřejmě také spousta šroubků a matiček. Je samozřejmé, že víte, jaký je zásadní rozdíl mezi šroubkem a vrutem. Poznáte to podle závitu. Ale co když to máte vysvětlit někomu https://www.kosmas.cz/knihy/160940/nekomu-se-neco-stat-muze/ neznalému? Ono to není zase až tak složité. Šroubek či šroub potřebuje protikus, aby držel na místě jemu určeném. Zpravidla to bývá matička. A dává se do již předvrtané díry, sám se nezavrtá. Vrut, a to každý, se zavrtá sám a protikus nepotřebuje.

hodně vrutů

Toliko definice obou hodně si podobných věciček. A když už jsme u těch vrutů, víte, kolik jich existuje? Tedy druhů? Strašně hodně. Dělí se podle několika kritérií, například s celým závitem, tedy po celé délce vrutu, to je plný závit a pokud není po celé délce je to neúplný závit. Další dělení může být například podle materiálu, ze kterého je vyroben. Také se může dělit podle použití, tedy podle toho, k čemu je vlastně určen. Takže pokud se setkáte s pojmem konstrukční vruty s talířovou hlavou, ihned si je můžete také vybavit.

vruty křižáky

Mimo závitu ovšem a drážky. Drážka je takové to, co má na hlavičce. Nejčastěji to býval pouze zářez a stačil šroubovák. Ale to by nebyl člověk, aby si to všechno nezkomplikoval. Takže vymyslel další druhy zářezu, jako třeba šestihran, nebo hvězdičku, které říká torx. Je pak jasné, že mu už šroubovák nestačí a musí mít někde v šupleti i další nástroje, každý jiný na jeden a ten vrut. Nuže, jak vidno, i tento kovový pomocník není osamocen a má spoustu druhů a poddruhů. Neobejde se bez něj žádná dílna, ale ani domácnost, protože se používá například i do zdi. S hmoždinkou. Máte je také doma?