Nezapomínejte při rekonstrukci bytu na vzduchotechniku

Představte si, že jste právě zakoupili byt v bytovém domě, máte z něj pochopitelně radost, a to i tehdy, je-li v původním stavu, a vás čeká náročná a finančně nákladná rekonstrukce. Budou se frézovat drážky pro elektroinstalaci a pokládat kabely, bude se bourat umakartové či dřevotřískové jádro, budou se pokládat nové podlahy, instalovat kuchyňská linka s dřezem, budou se měnit odpadové a vodovodní trubky, zkrátka „rozdělávka až na půdu“, jak se říká.

panelový dům

V tom frmolu se však může docela často zapomínat na jednu důležitou věc – stoupačky. Nemá totiž praktický význam pouštět se do rekonstrukce bytu, jestliže je uvnitř stoupaček nebezpečný problém. Co tím máme na mysli?

Prověřte stoupačky jako první

Společnou stoupačku, kudy vedou inženýrské sítě, odpady a vzduchotechnika, musíte bezpodmínečně prověřit jako první, protože tu může dojít k nebezpečnému jevu – požáru nebo dokonce k výbuchu. Vzduchotechnika v bytovém domě slouží pro odvádění vlhkosti, prachu a kuchyňských výparů. V průběhu času se uvnitř potrubí postupně a velmi pomalu usazují drobné částečky nečistot, které společně vytváří podhoubí pro založení požáru. Potvrdí vám to i hasiči, kteří dobře ví, co dokáže mastný prach, nanesený ve vrstvě silné pouhý jeden milimetr. Jestliže taková hmota vzplane nebo vybuchne, zachvátí to celý bytový dům a mohou vyhořet kromě vašeho bytu i některé sousední.

bytový dům

Nemá tedy praktický význam provádět pracnou rekonstrukci, dokud nezajistíte, aby se vzduchotechnika vyčistila a vydezinfikovala, a aby toto potenciální nebezpečí zmizelo z vašich očí. Prověřování a čištění vzduchotechniky Taurisplus.cz se vyplácí provádět jednou za čas v každém objektu, protože nebezpečí požáru je poměrně vysoké, a hlavně nemáte žádnou jistotu, že k tomu nedojde zrovna ve chvíli, kdy nejste doma, a kdy byste ještě mohli teoreticky zasáhnout hasicím přístrojem.